Zpět na rozcestník
taichi-kungfu.cz

Bohové dveří

Bohové dveří (zjednodušená čínština: 门神; tradiční čínština: 門神; pinyin: ménshén) jsou obvyklou dekorací u vstupu. Bývají umístěni na obou křídlech vstupních dveří do chránů, domů, kanceláří i bytů a Číňané věří, že dokáží zabránit zlým silám (energiím) ve vstupu do prostor.

Počátky tohoto zvyku se vztahují až k dynastii Tang, jejíž vládce Tang Taizong (599 – 649) vyznamenal své dva nejlepší generály tím, že jejich portréty zavěsil na vstupu do svého ložnice. Jména generálů byla Qin Shubao a Yuchi Jingde.
Generálové Qin a Yuchi dostali, podle legendy, za úkol střežit císaře Tanga ve spánku, protože jej rušil duch, což mu nedovolovalo usnout. Poté, co se generálové postavili na stráž ke dveřím, měl najednou císař ničím nerušený spánek. Následujícího dne císař, protože nechtěl stále obtěžovat své oblíbené generály, požádal, aby byly namalovány jejich portréty a zavěšeny každý na jedné straně dveří. A i tehdy spal bez vyrušování zlým duchem, takže zavěšené portréty zůstaly trvalou součástí jeho prostor.

Tento zvyk brzy převzaly i ostatní významné osobnosti císařského dvora a postupně se dostal i do běžných domácností. Význam se posunul k očekávání, že tyto dvě úspěšné a silné osobnosti, Qin a Yuchi, přitáhnou k domácnosti úspěch a současně odeženou zlé duchy.
S postupem doby se tento zvyk rozšířil po území celé Číny, přičemž k postavám dvou generálů přibyli další hrdinové historie a mystické osobnosti.

V návaznosti na vznik legendy (viz výše) bývají obvykle vždy dva bohové dveří, každý na jedné straně vstupu. A měli by rozhodně směřovat tvářemi k sobě (a dveřím). Pokud by byli k sobě zády, nemohli by střežit vstup a jejich činnost by neměla očekávaný výsledek.

bohové dveří - ménshén

 

Mimo těchto Bohů dvěří existují i další ochranné objekty, které můžete použít. Psal jsem o nich v článku – Ochranné objekty ve Feng Shui.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře

Přidat komentář

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>