Zpět na rozcestník
taichi-kungfu.cz

Ochranné objekty ve Feng Shui

Zdeněk Kurfürst

Není žádným překvapením, že systém tradičního Feng Shui má, mimo jiné, široce a pečlivě rozpracovaný systém ochrany proti škodlivým vlivům okolí. Vzhledem k tomu, že není příliš častým jevem nemovitost usazená v ideálním prostředí, tak je využití těchto pomůcek často nezbytné.

Zrcátko BaguaV dnešním textu se podíváme na základní pomůcky, které jsou určeny k ochraně vstupu do domu. Jedná se totiž o nejdůležitější místo nemovitosti, protože právě tudy k nám vstupuje nejvíce energie. Existují speciální pomůcky, které jsou určeny právě k tomu, aby od vstupu odrazily destruktivní vlivy. Některé z nich jsou určeny jen pro specifické použití v závislosti na druhu škodlivého vlivu, který náš dům ohrožuje. Jiné jsou univerzální.

Velmi silnou a nejčastěji používanou pomůckou je Bagua (Pakua) zrcátko. Jedná se o dřevěnou osmihrannou placku s kruhovým zrcátkem uprostřed. Kolem něj jsou nakresleny trigramy, uspořádané do obrazce Bagua Ranných nebes. Zrcátko by nemělo být ploché, ale vypouklé ven nebo vyduté dovnitř. Je to proto, aby škodlivá energie přicházející k němu byla přesměrována někam jinam a neodrážela se zpět do původního směru.

Zrcátko BaguaZrcátko je velmi silným objektem, který k sobě dokáže negativní energii stáhnout, i když nemíří přímo na něj a odrazit ji pryč. Umisťujeme je buď nad vstupní dveře do domu nebo vedle nich. Častější je varianta nade dveřmi, ale když tam není místo, tak i vedle nich je to možné.

Je to asi nejčastěji používaný ochranný předmět ve Feng Shui. Slouží k univerzálnímu odrážení negativních vlivů. Mimo to, ale také slouží k přitáhnutí pozitivní energie do domu.

Ochránce dveříDruhým univerzálním prostředkem je tzv. Ochránce dveří. Jde o obrázek specifického “bůžka”, který má právě tento úkol v čínské mytologii. Není jen jeden druh ochránce dveří, ale můžeme najít zobrazení různých postav. Některé příklady vidíte na obrázcích. Ochránci se umisťují po stranách vstupních dveří proto, aby odrazili jakoukoliv negativní sílu, která by dveřmi do domu chtěla vstoupit. Používají se nejen proti vnějším objektům, které dům ohrožují, jako může být např. silnici, směřující přímo proti vstupním dveřím, ale i například proti škodlivé roční hvězdě, která může v daném roce zaujmout pozici v oblasti vstupu do domu (např. tzv. San ShaSaam Saat – Tři zabijáci).

Tyto dva ochranné předměty, Bagua zrcátko a Ochránce dveří můžete zakoupit v některých internetových obchodech. I když právě zobrazení Ochránce dveří v naší republice není zrovna snadno dostupným artiklem. Druhou variantou je nákup v některém evropském Chinatownu během dovolené.

Ochránce dveříDalším velmi silnou ochránou domu je tzv. Talisman. To jsou magická slova napsaná na speciálním papíře. Text zve ochránce z nebes na pomoc při odrážení destruktivní energie nebo k jiné pomoci. Pokud je určen pro odrážení negativní energie od domu, tak je ho možno umístit na vstupní dveře nebo do obývacího pokoje. Talisman musí být napsán zkušeným kaligrafem a především musí být posvěcen někým, kdo se vyzná v taoismu talismanů. Rozhodně není vhodné obkreslit znaky podle existujícího talismanu a domnívat se, že nám pomohou. Naopak tento postup by mohl tomu, kdo jej využije, velmi uškodit, protože by mohl rozzlobit taoistické svaté, jež by zval ku pomoci. Proto si do domu nikdy neumisťujte texty, které vyzývají bohy k tomu, aby vám pomohli, pokud si nejste jistí, že je napsal zkušený kaligraf a že jsou “posvěcené”. A i když jste si jisti, že splňují všechny náležitosti, tak si zjistěte, kam a jak se mají správně umístit.

Pro všeobecnou potřebu ochrany domu vám stačí využití Bagua zrcátka a Ochránce dveří. Jejich umístěním u vstupu rozhodně nerozzlobíte bohy a pro běžné účely postačují. K specifickému Talismanu se obraťte jen tehdy, když vás vytrvale stíhá vliv negativní energie a nic jiného nepomáhá.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře

Přidat komentář

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>