Zpět na rozcestník
taichi-kungfu.cz

Jak zavěsit na zeď svůj meč?

Autor: Wilson Sun (s Gigi Oh a Gene Chingem)
Překlad: Zdeněk Kurfürst
umisteni_meceMeč by vždy měl být zavěšen tak, aby rukojeť směřovala k majiteli a ostří mířilo k návštěvníkovi, což dá majiteli taktickou výhodu.
Od dávných časů nebyl meč jen zbraní pro sebeobranu. Dobrý meč měl vždy i nedocenitelnou hodnotou. Císař mohl při oficiální ceremonii darovat speciální meče, což se nazývalo shang fang bao jian.
Tyto císařské zbraně reprezentovaly autoritu Syna Nebes a byly v podstatě potvrzením jeho práva usmrcovat. Vzdělanci nosili elegantní meče, rytíři (wuxia) zase ostré meče a bojovníci měli meče těžké. Mnoho významných čínských legend má svůj původ u právě mečů. Čínské meče reprezentují kombinaci ducha (shen), síly (li) a moudrosti (zhi hui).
Od dávných dob byl meč symbolem ochrany. Ve Feng Shui je meč zhen zhai, což znamená že odhání (rozhání) zlo. V průběhu generací se objevilo mnoho teorií na toto téma a pokud vyberete správný meč a umístíte jej správným směrem ve svém domě, kanceláři či ateliéru, tak určitě dosáhnete v tomto směru dobrých výsledků.

Například můžete použít následující meče:

Meč sta znaků štěstí
z červeného dřeva

mec_sta_znaku_stestiTento meč je nejvhodnější pro vysoce vzdělané lidi nebo učence, vědce. Je skvělý pro umístění ve vaší kanceláři nebo ateliéru. 100 znaků pro štestí vám přinese jak štěstí, tak i moudrost.

 

 

 

Meč jaro-podzim
z hruškového dřeva

mec_jaro_podzimTento meč je vhodný k rozhánění zla, protože ostří je velmi lesklé a má žlábky pro odvádění krve. Také má záštitu ve tvaru lví tváře. Vzhledem k jeho velikosti a váze je dobré jej umístit v otevřených prostorách, např. v hlavní hale domu nebo ve velké předsíni.

 

 

 

Meč sta znaků dlouhověkosti
z hruškového dřeva

mec_sta_znaku_dlouhovekostiTento meč má ostří začerněné a vyryto v ní sto znaků pro dlouhověkost. Je vhodný pro umístění v ložnici nebo ateliéru, protože to jsou místa vhodná pro zklidnění duše. Znak „dlouhověkosti“ je dobrý pro vaše zdraví. Pomáhá vaší energii proudit do ledvin, což posiluje vaši odvahu. Naopak strach ledviny oslabuje.

 

 

 

Meč rodinného umění

mec_rodinneho_umeniV čepeli tohoto meče jsou vyryty znaky zhen hai bao jian (rozežeň zlo drahocenný meči). Je typickým přikladem meče pro Feng Shui. Na protější straně ostří je sedm hvězd, tvořících vzor souhvězdí Velkého vozu. Těchto sedm hvězd odráží zlé duchy. Tento meč je vhodný pro umístění ve školách bojových umění nebo v zasedací místnosti firmy, protože do něj vchází mnoho silné energie qi, s kterou je nutné se vyrovnat. Také je dobré jej pověsit do obývacího pokoje, či do jiných prostor, kde by mohlo strašit.

 

 

Meč Osmi nesmrtelných

mec_osmi_nesmrtelnychOsm nesmrtelných reprezentuje bohatství, autoritu a moc. To jsou potřebné věci pro každého. Tento meč byste měli umístit do kanceláře nebo obývacího pokoje.

 

 

 

 

Dračí bleskurychlý meč

mec_draci_bleskurychlyTento meč je podobný Meči jaro-podzim díky své velikosti a i záštitou ve tvaru dračí hlavy. Hodí se pro ovládnutí zlých sil pro dobrou věc.
Dračí bleskurychlý meč

 

 

 

Obecná pravidla pro vystavení a zavěšení meče

 1. Nikdy neumísťujte meč hned u vchodu. Je to nebezpečné, protože návštěvník, který vejde se zlým úmyslem se jej může zmocnit a použít jej proti vám.
 2. Nikdy neumísťujte meč tam, kde na něj mohou snadno dosáhnout ostatní.
 3. Nikdy jej nedávejte do „špinavých“ prostor, jako je koupelna. To je vůči meči urážkou.
 4. Nikdy jej nedávejte do jídelny. To je prostor, který by měl být naplněný klidem a mírem. Přítomnost meče zde by měla negativní vliv na rodinu a vytvářela by v ní napětí.
 5. Nikdy nedávejte meč na okno ani k oknu.
 6. Nikdy jej nedávejte na místo, kde je velký pohyb osob.
 7. Jílec meče by měl směřovat dovnitř do vašich prostor, nikoliv ven. Je tak snáze „dostupný“ pro obyvatele prostor a hůře pro vetřelce.
 8. Umisťujte meč vedle sebe nebo za sebe, ale nikdy před sebe.
 9. Rukojeť meče by měla být výše než jeho ostří.
 10. Pro meč s jedním ostřím platí, že ostří by mělo směřovat k zemi.

Autor Wilson Sun je mistr Feng Shui ze Šanghaje. Jeho mail: wusun5@yahoo.com.
Fotografie jsou převzaty z www.martialartsmart.net, resp. přímo z původního článku.

Komentáře

  Zatím nebyly přidány žádné komentáře

Přidat komentář

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>